Fotowoltaika

Integralną częścią budowy instalacji pompy ciepła jest budowanie niezależnego źródła energii opartego na słońcu lub wietrze .Ze względu na swoją powszechność oraz sposób działania najbardziej przyjaznym dla człowieka systemem pozyskiwania energii jest fotowoltaika .System działania jest bardzo prosty . Promienie słoneczne padając na generatory ( popularna nazwa : panele fotowoltaiczne ) powodują powstawanie prądu stałego , który następnie przepływając do inwertera ( falownika ) jest zamieniany na prąd zmienny i wprowadzany do systemu energetycznego domu a nadwyżki przesyłane są do sieci energetycznej , której właścicielem jest firma dystrybucyjna .

Schemat instalacji fotowoltaicznej

Zmiana miejsca licznika 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za przebudowę przyłącza energetycznego wraz z wyniesieniem układu pomiarowego dokonywana jest na wniosek podmiotu przyłączonego do sieci czyli Klienta. W związku z tym to Klient ponosi koszty związane ze zmianą miejsca.

Wymiana licznika

Wymiana urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego nazywanego licznikiem może nastąpić po upływie okresu jego legalności. Musi być on sprawdzony i dopuszczony do dalszej eksploatacji tzw. legalizacja wtórna lub wymieniony na nowy.

Wymiana licznika następuje również w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w jego działaniu.

Moc przyłączeniowa

Jest to największa moc czynna wyrażona w kW (kilowatach) pobierana lub oddawana do sieci. Jest to suma mocy wszystkich urządzeń (odbiorników elektrycznych), które klient może włączyć do sieci w jednym czasie. Taką moc Klient może zadeklarować na podstawie analizy urządzeń jakie posiada w swoim domu. Dla mocy przyłączeniowej dobierane jest odpowiednie zabezpieczenie przedlicznikowe.

 Przykładowe urządzenia i ich moce znamionowe (1000W = 1kW)

kuchenka elektryczna7000÷10000 Wżelazko800÷1400 W
piekarnik2000÷5000 Wmaszyna do szycia100 W
kuchenka mikrofalowa800÷2000 Wekspres do kawy850 W
telewizor100÷150 Wczajnik bezprzewodowy2500 W
odkurzacz500÷1000 Wczajnik ceramiczny1000 W
radio25 Wsuszarka do włosów1000 W
toster1100 Wbojler elektryczny1300÷5000 W
lodówka mała150 Wprzepływowy podgrzewacz wody3000÷24000 W
lodówka duża200 Wkomputer100 W
zamrażarka350 Wzmywarka do naczyń1200 W

Przyłącze energetyczne 

Jest to element domowej instalacji elektrycznej służącej do połączenia instalacji odbiorczej z siecią energetyczną dostawcy energii elektrycznej. Przyłącze energetyczne może być kablowe lub napowietrzne . Przyłącze rozpoczyna się w miejscu przyłączenia i kończy bezpiecznikami w skrzynce (szafce) przyłączowej.

Mieszkanie – licznik prądu 1-fazowy – moc do 5 kW.

Dom lub mieszkanie – licznik 3-fazowy – moc od 12 kW.

Dom jednorodzinny lub mieszkanie o powierzchni użytkowej około 200 m2 wyposażone w elektryczne ogrzewanie akumulacyjne, kuchnię elektryczną, bojler lub przepływowy podgrzewacz wody – licznik 3-fazowy – moc od 25 kW.

            Niestety aktualnie warunki oferowane przez firmy dystrybucyjne na zakup i sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej przez systemy fotowoltaiczne są bardzo niekorzystne dla prosumentów  i jedynym rozwiązaniem jest maksymalizacja zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej na potrzeby własne ,a ewentualne nadwyżki zmagazynowanie w magazynie energii , by mieć swoją energię na czas gdy instalacja fotowoltaiczna nie będzie jej produkować .

            Firma GK Instal jest przygotowaną firmą do montażu systemów fotowoltaicznych wraz z magazynem energii ,skojarzonych z instalowanymi pompami ciepła.