Czy magazyny energii dla domu mają sens? W kwietniu 2022 roku przestał obowiązywać dotychczasowy system rozliczeń za energię produkowaną z instalacji fotowoltaicznych, czyli system opustów. Zastąpiono go nowym, ale znanym na świecie systemem net-billing, który opiera się na bilansie energii sprzedanej i kupionej.
Właściciel, który kupił instalację po 1 kwietnia 2022 roku ma możliwość sprzedania nadwyżek produkcji, ale jednocześnie musi zakupić ją w godzinach, kiedy instalacja nie pracuje. Takie bilansowanie nadal prezentuje się korzystnie, ale cały system można dodatkowo zoptymalizować uzupełniając go o magazyn energii.
Jak działają magazyny energii?
Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie należy przyjrzeć się pracy samej instalacji fotowoltaicznej. System PV działa, gdy świeci słońce. Po wyprodukowaniu energii, w pierwszej kolejności kieruje ją do bieżącego zużycia np. zasila klimatyzację, sprzęty AGD i RTV, laptopy i wiele innych urządzeń, które w tym momencie podłączone są do prądu. Jeśli produkcja z instalacji przekracza aktualne zapotrzebowanie, co dzieje się bardzo często, ta zostaje przekierowana do sieci energetycznej.
Dla prosumentów rozliczających się w systemie net-billing oznacza to, że operator kupuje tę nadwyżkę. Niestety w cenach niższych niż te, w których trzeba będzie ją zakupić po zakończeniu pracy instalacji w danym dniu. Jednym ze sposobów minimalizowania tych strat jest zastosowanie się do zasad autokonsumpcji energii. Magazyny energii są jednym z podstawowych narzędzi, które zmniejszają ruch energii pomiędzy instalacją fotowoltaiczną a siecią energetyczną.
Jak to działa? Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, która bezpośrednio trafia do gniazdek. Jeśli produkcja jest zbyt duża na bieżące potrzeby, w następnej kolejności zasilany jest magazyn energii. Gdy i ten się zapełni, dopiero wtedy moc przekazywana jest do sieci energetycznej. Kiedy instalacja zatrzyma produkcję, w pierwszej kolejności bieżące zapotrzebowanie na prąd zapewni magazyn energii – z jego zasobów będą korzystać wszystkie domowe urządzenia.
Największą zaletą jest możliwość odebrania niemalże takiej samej ilości energii, jaką sami wyprodukowaliśmy.
Magazyny energii w 3 krokach
Gromadzenie energii W ciągu dnia system pobiera energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. |
Optymalizacja zasobów Magazyn energii, dzięki systemom zarządzania mocą rejestruje szczyty i spadki, bada tendencje zużycia prądu i organizuje jego wyeksportowanie do sieci elektrycznej domu. |
Zasilanie Magazyn energii rozpoczyna swoją pracę oddając energię do sieci elektrycznej. Instalacja nie pracuje, natomiast wytworzona przez nią energia zasila domowe urządzenia. |
Ważne jest to, że magazyny energii nie są zwykłymi bateriami zapasowymi dla domu. To zaawansowane urządzenia mające swój system zarządzania mocą. I chociaż ich koncepcja powstała niemal 100 lat temu, rozwój technologii pozwolił uzyskać wyższą wydajność i trwałość.
Możemy spokojnie uznać magazyn energii za rodzaj akumulatora, który dzięki procesom chemicznym i fizycznym zmienia formę energii, aby potem ją sprawnie uwolnić. Zbudowane są z modułów akumulatorowych, systemów sterujących i czujników. Moduły zapewniają ciągłą pracę i nawet w przypadku awarii jednego z nich, pozwalają na dalsze gromadzenie mocy, czujniki zapewniają bezpieczną pracę pilnując, by system nie uległ przegrzaniu uruchamiając systemy chłodzące, przesyłają informacje o ewentualnych zaburzeniach rytmu pracy i o wielu innych cennych wskaźnikach.
Wszystkie aktualnie oferowane magazyny energii są praktycznie bezobsługowe, a ich użytkowanie nie wymaga od właściciela specjalistycznej wiedzy.
Magazyny energii – zalety
Maksymalizacja zużycia własnego. Jak wspomnieliśmy, pierwszym i podstawowym atutem magazynu energii jest autokonsumpcja, która gwarantuje duże oszczędności. Korzystamy wyłącznie z prądu produkowanego przez naszą mikroelektrownię słoneczną, więc nie jesteśmy zmuszeni do zakupu energii. Nazywamy to maksymalizacją zużycia własnego, która jednocześnie minimalizuje straty z braku ciągłości pracy instalacji fotowoltaicznej.
Ograniczenie ruchu energii w sieci. Jedną z bolączek, która dotyka polskie sieci energetyczne jest brak przygotowania do poboru dużych zasobów energii – sieć się przeciąża i odłącza instalację fotowoltaiczną. Mniej oddanej mocy to również mniej obciążeń dla energetyki, ponieważ magazyn energii zatrzymuje moc, która w innych przypadkach płynęłaby bezpośrednio do operatora.
Zmniejszenie emisji CO2. Trzeba pamiętać, że podstawowym założeniem wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To gwarantuje instalacja fotowoltaiczna, ale magazyn energii sprzyja jej wykorzystaniu, co również ma wpływ na końcowy bilans. Energia przechowywana w magazynie energii jest całkowicie czysta i ekologiczna.
Elektromobilność. Parlament Europejski zagłosował za poparciem zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. Celem jest ograniczenie emisji CO2. Już teraz, dzięki zmianom w polskiej infrastrukturze, w tym coraz gęściej usianej sieci ogólnodostępnych ładowarek do aut elektrycznych, coraz więcej Polaków przesiada się w elektryki. Jednak, aby elektromobilność w kraju była w pełni ekologiczna, musi pojawić się więcej prądu produkowanego z OZE. Dotyczy to również przydomowych ładowarek, które powinny być zasilane czystą energią elektryczną. W czasie, kiedy instalacja nie pracuje, to magazyn energii przejmuje funkcje dostarczenia niezbędnej mocy do zasilania aut elektrycznych.